Jest to urządzenie zasilane bateria mające na celu poprawienie jakości słyszenia dla osób ze stwierdzonym ubytkiem słuchu. Stanowią główną metodę leczenia ubytku słuchu Każdy z takich aparatów jest ustawiany do potrzeb danego klienta. Posiada dwa mikrofony z których wzmacnia dźwięki z otoczenia wysyłając je do ucha. Do aparatu słuchowego trzeba się przyzwyczaić. Nie zawsze na początku zakłada i trzyma się dobrze. Czasami zdarza się, że urządzenie nie jest do końca dobrze dostrojone co wymaga wizyty a nawet kilku u specjalisty. Czy kupienie używanego aparatu może być szkodliwe? Oczywiście, że tak. Nie wiadomo jaka wadę słuchu miał poprzedni użytkownik. Czy urządzenie jest dobrze skonfigurowane pod ciebie. Urządzenia wyłapują i wzmacniają częstotliwości fal dźwiękowych, z usłyszeniem których mają problemy ich właściciele. Jednocześnie posiadają zabezpieczenia, które przeciwdziałają z nadmiernym wzmocnieniem. Źle skonfigurowany będzie wzmacniał złe częstotliwości. Często też przy zakupie myślimy czy nie lepiej zakupić wzmacniacz słuchu zamiast aparatu. Sprzedawcy wzmacniaczy reklamują, że sami możemy regulować wzmocnienia dźwięków, nie zważając na fakt, że wiąże się to z możliwością pogłębienia niedosłuchu osoby, która zakupi takie urządzenie. Czy nie lepiej zapłacić trochę więcej ale nie pogorszyć swojego słuchu?

Jeśli chcesz by twój aparat słuchowy miał długa żywotność musisz spełnuć kilka warunków:
• Nie zostawiaj w wilgotnych miejscach. Większość takich urządzeń nie jest wodoodporna.
• Nie nastawiaj na zimno oraz ciepło. Przy wysokich i niskich temperaturach psuje się bateria co wpłynie na jakość dźwięku.
• Nie rzucaj.
• Postaraj się o bezpieczne miejsce podczas nieużytku oraz dobre założenie (by nie spadł) ponieważ przy nieostrożności może pęknąć jedna z części.
• Nie wkładaj do wody, jak większość urządzeń nie toleruje wody…